Pınar Yeşiltay Sevim

Pınar Yeşiltay Sevim

Başını alıp giden özel okul fiyatları

Bu aralar kiminle konuşsam özel okul fiyatlarındaki yüksek artıştan bahşediyor. Yeni dönem rakamları altı hanelere ulaşmış durumda. Hal böyle olunca da veliler kaygılı, zira özel okula çocuk göndermek sadece eğitim bedel ödemek anlamına gelmiyor. Kitap, kırtasiye giderleri, yemek giderleri, online platform giderleri, kıyafet maliyeti, eşofman takımları, özel sınav bedelleri, kaynak kitapları derken liste uzayıp gidiyor. Bir de okula ulaşım için yakıt ya da servis bedeli eklenince özel okula çocuk göndermek için orta gelir seviyesinin çok üzerinde olmak gerekiyor.

Günümüzdeki iki memurun harcı değil çocuğu özel nitelikli bir kurumda hakkıyla okutmak bu koşullarda. Ancak bir de şu açıdan bakmaya ne dersiniz, özel okul kavramı şu geçtiğimiz 5-10 sene öncesinde zaten üst gelir grubuna özel bir durum değil miydi? Orta gelirli her hanenin evladı devlet okulunda okuyup dersanede konu pekiştirip sınava girmiyor muydu?

Bir dönem dersanelerin kapanması ile mantar gibi artan özel okul sayısı benim öngörüme göre ortalama fiyatları aşağı çektim için hepimiz özel okul demenin gerçekten ayrıcalıklıdır bütçe gerektirdiğini unuttuk. Çalışan hemen her anne babanın güvenlik ve tüm gün olması dolayısı ile tercihi haline gelmişti.

Peki şimdi ne olacak?

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda oldukça yukarı çıkan fiyat seviyelerinde çocuğunu özel okulda okutmaya devam edebilecek mi orta halli vatandaş? Ya da özel okul standartlarına alışmış bir çocuğu alıp bir anda devlet okuluna geçirmek kolay olacak mı? Peki devlet okulları buna hazır mı?

Özel okullara kimse neden zam yapıyorsun diyemez çünkü geçen sene başı 2000’li rakamlar olan asgari ücret 8000 bandına yükselmiş, gıda temizlik maddelerindeki enflasyon bu kadar artmışken, özel okulun öğretmenine zam yapmaması ya da asgari düzeyde tutması beklenemez. Zira zaten en refah yaşaması gereken kesim bence öğretmenler olmalı ki geçim derdine düşüp eğitimden uzaklaşmamalı.

Kim haklı kim haksız!

Özel okullar mı suçlu?

Vatandaş mı?

Yoksa sistem mi?

Bir özel okul velisi olarak sorarım size…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.