Başkan Uçak: Narenciyede kalıntı sorunu kalmayacak

Başkan Uçak: Narenciyede kalıntı sorunu kalmayacak

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Ürkmez, Gümüldür, Seferihisar’ı kapsayan bölgemiz İzmir’de narenciye üretimimiz ve ihracatımızın merkezi durumunda" dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen ‘Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması Projesi’ ve ‘İyi Tarım Uygulamaları Projesi’ kapsamında toplamda 8 bin Akdeniz Meyve Sineği tuzağı üreticilere dağıtıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Ürkmez, Gümüldür, Seferihisar’ı kapsayan bölgemiz İzmir’de narenciye üretimimiz ve ihracatımızın merkezi durumunda. Geçen hafta Gümüldür’de üreticilerle bir araya geldik, bugün de Ürkmez’deyiz. Biz aslında Ege İhracatçı Birlikleri olarak yaptığımız bütçe planlaması çerçevesinde bu sezon Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması Projesi ve Üretimden İhracata İyi Tarım Uygulamaları Projeleri kapsamında 2.500 adet Akdeniz Meyve Sineği alımına karar vermiştik. Geçtiğimiz hafta Gümüldür’de üreticilerle bir araya geldiğimiz etkinlikte Sayın Vekilimiz Ceyda Bölünmez Çankırı 2.500 tuzak daha artırarak 5.000 adet tuzak vermemizi talep etti. Biz de bu talebi yerine getiriyoruz ve ilave 2.500 adet tuzak alımını gerçekleştiriyoruz. Umarız bölgemizdeki üreticimiz bu tuzaklardan en verimli şekilde kullanırlar ve kalıntı sorununu hep birlikte aşabiliriz” diye konuştu.

1690983351-whatsapp-g-rsel-2023-08-02-saat-12-23-401.jpg

"İHRAÇ PAZARLARIMIZI KAYBETMEMEK VE UZAKDOĞU GİBİ YENİ PAZARLAR İÇİN KALINTI KONUSU KRİTİK"

Kalıntısız ve kaliteli üretimin şu anda yaş meyve sebze sektöründe gündemin en önemli 2 maddesi durumunda olduğunun altını çizen Uçak sözlerine şöyle devam etti:

“Kalıntı sorununu da biyoteknik mücadele yöntemleri ile aşacağımıza inanıyoruz. Temmuz ayındaki sıcaklar ile sinek popülasyonunda artış görülüyor ve bu tuzakları kullanmamızın önemi kat ve kat artıyor. Narenciye, ülkemize net döviz girdisi kazandıran tarım ürünlerinin başında geliyor. Narenciye ihracatında ülkemizi daha iyi yerlere getirmek için hem mevcut pazarlarımızı kaybetmemek hem de Uzakdoğu gibi yeni pazarlara yelken açmak için kalıntı konusu kritik bir öneme sahip.

Hayrettin Uçak, “Kalıntısız üretime destek olmak adına İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birkaç yıldır üreticilerimize Akdeniz Meyve Sineği tuzağı dağıtıyoruz. İyi Tarım Uygulamaları Projesini yürütüyoruz. Sahada son derece koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bunun dışında Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak 3 yıldır bölgelerden numuneler alarak kalıntı anlamında sorunlu bölgeleri belirlemeye çalışıyoruz. 2 yıl boyunca biyoteknik mücadele konusunda gösterdikleri hassasiyet ve yoğun emekleri için İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Özen’e, değerli ilçe müdürlerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, bölge vekillerimize, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki idari ve teknik personele, Ege İhracatçı Birlikleri personelimize ve tabii ki üreticilerimize ve ihracatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Hep birlikte tek vücut olarak mücadelemize devam ederek kalıntı sorununu en aza indirmek sektörümüzün gerçekleştirmek istediği en büyük hedef durumunda. Bunu da ancak siz değerli üreticilerimizin emekleri ile başarabileceğimize inanıyorum.” dedi.

1690983350-whatsapp-g-rsel-2023-08-02-saat-12-23-52.jpg

"SAĞLIKLI ÜRÜN YETİŞTİRMENİZE DESTEK OLUYORUZ"

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “3-4 ay önce kuraklık gündemimizdeydi küresel ısınmayı konuşuyorduk. Güzel yağışlar sonrası bereketli bir sezon geçiriyoruz. Biyoteknik ve biyolojik mücadele ve İyi Tarım Uygulamaları organik ve kalıntısız üretimin temeli. Bütün zararlılarla hemen ilaçla mücadele etmemeliyiz. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz geçen hafta 2.500 adet, bugün de 2.500 adet Akdeniz Meyve Sineği tuzağı dağıttı. Bakanlığımızca 3 bin Akdeniz Meyve Sineği tuzağı dağıtılarak toplamda 8 bin tuzak ile sağlıklı ürün yetiştirmenize destek olma gayretindeyiz. Doğal afetlere karşı tarımsal ürünlerinizi TARSİM’e dahil edin, devlet sigortası yaptırın. 2024 itibariyle yeni bir tarımsal planlama ve üretim planlaması modeline geçiyoruz. ÇKS’ye 50 bin kayıtlı çiftçi tarımsal desteklerden yararlanıyor. Mülkiyeti hedef alan değil üreticiyi hedef alan bir sistem kuracağız. Sözleşmeli üretim modeline geçiyoruz” dedi.

Seferihisar Kaymakamı Mehmet Şerif Olcaş “150 bin ton üretimle Satsuma mandalinası Türkiye için önemli bir katma değere sahip. Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Mücadele ile doğa dostu ve çevre dostu anlayış ile nitelikli ve katma değerli ürünler yetişecek” dedi.

1690983345-whatsapp-g-rsel-2023-08-02-saat-12-23-32.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.