Egeli hububat bakliyat yağlı tohum ihracatçıları 4 firmayla şampiyonlar listesinde!

Egeli hububat bakliyat yağlı tohum ihracatçıları 4 firmayla şampiyonlar listesinde!

Gıda ihracatının yüzde 47’sini tek başına gerçekleştirerek, 2023 yılında Türkiye’ye 12,4 milyar dolar döviz kazandıran hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü TİM İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde 84 firmayla güçlü bir şekilde temsil ediliyor.

TİM 1000 İhracatçı Listesine toplam 158 gıda firması girerken, 84 firmasını bu listeye taşıyan hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü gıda firmaları içinde yüzde 53’lük temsile ulaştı.

Son 10 yılda ihracatının 3 kattan fazla artırarak 335 milyon dolardan1 milyar 65 milyon dolara ulaşan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2023 yılında 4 üyesiyle TİM ilk 1000 İhracatçı Listesinde yerini aldı.

1718368678-un2.jpeg

ABALIOĞLU YAĞ SEKTÖRÜNDE 12. OLDU

Abalıoğlu Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 200. sıradan listeye girerken, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar sektöründe en çok ihracat yapan 12. firma olmayı başardı.

YONCA GIDA 9 SIRA İLERLEDİ

TİM İlk 1000 Listesinin gediklisi, Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründe en çok ihracat yapan 14. Firma olurken, total listede diğer sektörlerde yaptığı ihracatın itici gücüyle 9 basamak ilerleyerek 163. Sıraya adını yazdırdı.

srglkdj.jpg

FERRERO TÜRKİYE ÇİKOLATA 445 BASAMAK BİRDEN YÜKSELDİ

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyeleri arasında TİM ilk 1000 ihracatçı listesinde yer alan üçüncü firma Ferrero Türkiye Çikolata ve Tarım Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş. oldu.

Ferrero Türkiye Çikolata ve Tarım Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş., TİM İlk 1000 İhracatçı Listesinde en hızlı yükselen firmalar arasında öne çıktı. Listede 445 basamak birden tırmanan firma 813. sıradan 368. sıraya yükseldi.

PETFOOD SEKTÖRÜ TİM İLK 1000 LİSTESİNE TEMSİLCİ GÖNDERDİ

Kedi-köpek maması üretim merkezi konumuna gelen Ege Bölgesi bu başarısını bu sektörden bir firmayı TİM İlk 1000 İhracatçı Listesine vererek taçlandırdı. Petfood sektörünün lider üretici firmalarından Lider Petfood Yem Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, TİM İlk 1000 İhracatçı Listesiyle 731. sıradan tanıştı.

“GIDA SEKTÖRLERİ ARASINDA AÇIK ARA LİDERİZ”

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün geniş ürün gamıyla Türkiye’de gıda ihracatında açık ara lider sektör olduğunu dillendiren Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, ihracat şampiyonları listesinde de sektörün ağırlığını koyduğunu dile getirdi.

onfjkdsbn.jpg

“Türk gıda sektörü TİM İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde 158 firmayla yerini aldı” tespitinde bulunan Öztürk, “Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörümüz 84 firmasıyla ihracat şampiyonları arasında. TİM İlk 1000 listesindeki gıda firmalarının yüzde 53’ü hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörümüzden. 2024 yılında ihracatımızı daha da artırarak 14 milyar dolara çıkmak, TİM ilk 1000 ihracatçı listesinde de 100 firmayla yer almak için Türkiye Gıda İhracatçıları markasıyla tüm sektör gücümüzü birleştirdik. Fuarlara büyük standlarla katılıp Türk Gıda ürünlerinin tanıtımını yapıyoruz. İhracat hedeflerimize ulaşmak için TURQUALITY ve UR-GE Projeleriyle kümelenerek yetkinliklerimizi artırıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.