Eski başkandan yeni başkana sitem dolu sözler!

Eski başkandan yeni başkana sitem dolu sözler!

Çiğli önceki dönem Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, belediye işçilerinin işten çıkarılmalarının ardından "Biz istemedik, mecbur bırakıldık" sözleriyle önceki dönemi hedef gösteren mevcut Başkan Onur Emrah Yıldız'a sitem dolu sözlerle seslendi.

MEDYA EGE - Toplu halde işten çıkartmaların ardından işini kaybeden emekçilerin hak arama mücadelesi sürerken Çiğli önceki dönem Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, mevcut Başkan Onur Emrah Yıldız'ın işten çıkarmalara yönelik açıklamalarına sitem dolu sözlerle yanıt verdi.

"Biz istemedik, mecbur bırakıldık" sözleriyle isim vermeden önceki başkan Utku Gümrükçü dönemine göndermelerde bulunan Başkan Yıldız'a yanıt veren Gümrükçü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"2019 yılında Çiğli Belediye Başkanlığı görevine geldiğimizde belediye şirketlerimizde toplam 1075 personel çalışmaktaydı. 2024 yılında belediyeyi devrettiğimizde ise bu rakam 1520 olmuştur. İddia edilenin aksine Onur beyin adaylığının açıklandığı 1 Şubat 2024 tarihinden 5 Nisan 2024 tarihine yeni alınan personel sayısı ise sadece 40 kişidir. Ve yukarıda verdiğimiz 1520 rakamına dahildir. Yani son aldığımız 40 kişi ile birlikte 5 senede net personel artışı 445 kişidir.

Göreve geldiğimizde yurttaşlarımıza hizmet veren müdürlük sayısı x iken şimdi y olmuş, Çiğli nüfusu da 190 binlerden 220 bine yükselmiştir.

Yurttaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için Kamer Genç Parkı ve Sosyal Tesisi, Egekent Flamingo Kadın Yaşam Merkezi, Spor Tesisleri ve Emekli Evi, 4 Katlı Nermin Abadan Unat Kadın Yaşam Merkezi, Astronomi Havacılık ve Uzay Kampüsü, Uğur Mumcu Semt Merkezi ve Kaklıç Sanat Akademisi gibi yatırımları düşünürsek boş binalar değil kaliteli hizmet veren binalar yaratabilmek için ek istihdam yapmak mecburidir.

Yeni verilen hizmetlere bir örnek olarak 2 seneye yakın hizmet veren fizik tedavi merkezi ya da Otizmli çocuklar ya da konuşma güçlüğü çeken yaşlılar için açtığımız Akademik Terapi Merkezi sayılabilir. Ya da 5 senede belediyemiz bünyesinde verilen kurslarda 8 branş ve 400 öğrenciden 30 un üzerinde branş ve 6000 sporcuya çıkardığımız sportif hizmetler sayılabilir…

Hizmet Kalemi, Nüfus Sayısındaki artış, Müdürlük sayısı, Hizmet Binası sayısı hesaba katıldığında 5 senede %36 civarında çalışan artışı kabul edilebilir bir rakamdır.

Personel sayımız benzer nüfusa sahip ve yüzölçümü Çiğli'den küçük komşu ilçeleden daha aşağıdadır.

Belediye Başkanlığım döneminde değil yurtdışında bulunup işe gelmeyen, bir tek bankamatik çalışan bulunmamıştır.

Ben Sayın Onur Emrah Yıldız’ın rakamlar ve olaylar üzerinde yanlış bilgilendirildiğini inancındayım. Kendisini yanlış bilgilendiren ya da basit toplama hesaplarını bilerek veya bilmeyerek yanlış yapan kişilere danışmak yerine, aynı partiden olmamız ve Babasının siyasi yaşamında katkısı olan bir kıdemli partilisi olarak parti içi konuları basın önünde paylaşmak yerine benimle iletişime geçmiş olmasını beklerdim. Kamuoyu önünde daha önce söz verdiğim gibi kendisine yardımcı olabilmek amacıyla telefonum her an açıktır. Yanlış hesabın Bağdat’tan dönmesi dileğimle… "

baskan.webp

Başkan Yıldız; işten çıkarmaların gerekçelerini şu sözlerle açıklamıştı:

“Belediye Başkanlığı için yola çıktığım ilk günden itibaren, emek ve emekçiden yana tavrımı çok net ortaya koydum. Bunu kamuoyu da mesai arkadaşlarım da gayet iyi biliyor. Göreve geldiğimizde gördük ki; son bir yılda Çibel’e 502 kişi, Çiğli Gıda şirketine ise 117’si sonradan Çibel’e geçirilmek üzere 287 kişi işe alınmış. Yani; ihtiyaç fazlası toplam 672 kişiye iş başı yaptırılmış.

Yurt dışında olanlar bile var...

Yerel seçim sürecinde adaylığımın açıklanması sonrasında da yoğun işe alımlar gerçekleştirildiğini tespit ettik. Aralarında İzmir ve Çiğli’de yaşamayanlar, hatta yurt dışında olanlar; işe gelmeyenler yer alıyor.

Belediyemiz mali yapısının, tıpkı birçok belediyede olduğu gibi, bu ihtiyaç fazlasını ve istihdam zafiyetini taşıyacak gücü maalesef yok. Merkezi idarenin yerel yönetimleri de içine sürüklediği ekonomik dar boğaz ve belediyedeki yanlış ve yersiz istihdam politikaları, Çiğli’de de bu mecburiyeti doğurdu. Ülkenin karabasanı haline gelen ekonomik kriz belediyeleri de vurdu. Devlet desteğini hakkı oranında alamayan belediyelerin eli kolu bağlandı. Aldığımız kararın nedenlerini biz yaratmadık; bunu yapmaya mecbur kaldık, mecbur bırakıldık."

onur-emrah-yildiz.jpeg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.