Genç yaşta kalp krizinde aile hikayesine dikkat!

Genç yaşta kalp krizinde aile hikayesine dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, genç yaşta görülen kalp krizlerini önlemede risk faktörlerinin önceden belirlenmesinin önemini vurguladı.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, genç yaşta meydana gelen kalp krizine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kalp damar hastalığının daha çok erkek ve yaşlı insanlarda daha sık görüldüğünü ancak son zamanlarda gençlerde de görülmeye başladığını kaydeden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Kalp krizi için belirli risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri; sigara içmek, tansiyon hastalığı, şeker yüksekliği, kolesterol yüksekliği gibi rahatsızlıklardır. Bunlar ile birlikte ileri yaştaki kişilerde ve erkeklerde daha yaygın görülmektedir” dedi.

1671443960-mehmet-baltal.jpg

GENETİK FAKTÖR DE ETKİLİ OLUYOR

Kalp krizinde genetik faktörlerin de etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “Bu etkenler gençlerde ise kalp krizi sıklığının artmasına neden olmuştur. Birinci derece yakınlarından herhangi birinin erken yaşta kalp krizi geçirmesi genetik bir faktör oluşturmaktadır. Bundan dolayı bu kişilerin kalp krizi geçirme ihtimali daha fazladır. Özellikle sigara içmekten ve kalp krizine neden olacak diğer risklerden kaçınmak gerekmektedir. Genç bireylerin sigara içmesi, düzensiz beslenmesi ve sağlıksız yaşam tarzı kalp krizi geçirme riskini arttırabilir.” uyarısında bulundu.

20 yaş ve üzerindeki gençlerin ailesinde erken yaşta kalp krizi geçiren biri varsa, bu bireylerin de kalp krizi geçirme ihtimali bulunduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Baltalı, bundan dolayı bu kişilerin risk faktörlerinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini, özellikle sigara kullanımından kaçınmaları gerektiğini söyledi.

GÖĞÜS AĞRISI EN ÖNEMLİ BELİRTİ

Genç ve yaşlı kişilerde kalp krizi geçirme belirtilerinin aynı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “Bazı kişilerde herhangi bir belirti ya da şikayete neden olmazken kişilerin çoğunda görülen belirtiler göğüs ağrısıdır. Bu tür durumlar hayati tehlike içerebilir. Bundan dolayı kalp krizi geçirme anında 112 aranmalı ya da yanından bulunan kişiler tarafından hastaneye götürülmelidir.” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.