Göz çizdirme zararlı mı?

Göz çizdirme zararlı mı?

Lazer ile gerçekleştirilen göz çizdirme ameliyatında kornea tabakasında meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesi amaçlanır. Yapılan müdahale bireyin görme ile ilgili kusuruna göre değişkenlik gösterebilir.

Göz çizdirme ameliyatı gözün odaklanması veya ışığı doğru şekilde yansıtması ile ilgili problemlerin bulunması halinde bu durumların düzeltilmesi için uygulanan cerrahi prosedürdür. Bu cerrahi işlem sırasında cerrah lazer kullanarak kornea tabakasındaki yapısal problemleri gidermeyi amaçlar. Kornea tabakası normal şartlarda kubbe şeklinde berrak bir tabakadır. Korneaya gelen ışın gözün arka kısmındaki retina tabakasına yansıtılır ve görüntünün oluşturulması sağlanır. Göze gelen ışığın iletiminde kornea tabakasının yapısal problemlerine bağlı olarak bir sorun olması halinde oluşturulan görüntü net değil bulanık olarak meydana gelir.

GÖZ ÇİZDİRME AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Göze doğru gelen ışınlar kornea tabakasından sonra lense ilerler. Oval şekilli mercek görevi gören lens, korneadan gelen ışığın retina üzerine odaklanmasını sağlar. Retina tabakası gözün arka kısmında yer alan özelleşmiş hücrelerden oluşur. Bu hücreler yansıtılan ışığın elektriksel sinyallere dönüşümünü sağlayarak beyin tarafından görüntünün algılanmasında rol oynar.

mfzmkbrv.jpeg

Lazer ile göz çizdirme ameliyatı uzağı veya yakını görememe gibi problemler dışında bulanık görmeye neden olabilen astigmatizm gibi görme kusurlarının tedavisinde de etkili olabilen bir yöntemdir. Genel olarak görme kusurlarının tedavisinde kullanılan göz çizdirme ameliyatı kanser, katarakt, şeker hastalığı ilişkili retinopati veya glokom gibi göz rahatsızlıklarında da başvurulabilen bir tedavi yöntemidir.

GÖZ ÇİZDİRME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Göz çizdirme ameliyatında uzman cerrah lazer ışınlarını kullanarak göz içerisindeki problemlerin ortadan kaldırılmasını veya dokuların yeniden şekillenmesini sağlar. Uygulanan tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte lazer ile göz çizdirme ameliyatları genellikle her göz için yarım saatlik bir süreyi kapsar. Göz çizdirme ameliyatları içerisinde en sık kullanılan yöntem ise refraktif lazer ameliyatıdır. Bu ameliyatın ise genel olarak üç alt tipinden söz edilebilir:

 • LASIK: Bu prosedürde kornea yüzeyinin açılması ve yeniden şekillenmesi amacıyla iki adet lazer kullanılır. Hekimler ardından üstteki koruyucu tabakayı herhangi bir cerrahi dikme işlemine gerek kalmadan korneanın üzerine kapatırlar
 • SMILE: Bu göz çizdirme ameliyatı tekniğinde hekimler korneanın yüzeyinden küçük bir kesi açarak müdahaleyi gerçekleştirirler. Başlangıçta yapılan küçük kesi işlem sonrasında kendiliğinden kapanabilir.
 • Yüzey Lazer Tedavileri: PRK, LASEK gibi çeşitli kısaltmalara sahip yüzey lazer tedavilerinde cerrahlar korneanın üzerindeki yüzeye tabaka hücrelerini temizleyerek işlemin daha rahat birşekilde gerçekleştirilebilmesine olanak sağlarlar. Zaman içerisinde bu yüzey hücreleri yeniden oluşabilirler.

GÖZ ÇİZDİRME AMELİYATI RİSKLERİ NELERDİR?

Her ne kadar gözlük veya lens ihtiyacı olmadan keskin gözlere sahip olmak kulağa hoş geliyor olsa da her operasyon için olduğu gibi göz çizdirme ameliyatları için de bazı riskler söz konusudur. Göz çizdirme ameliyatının herkes için uygun olmadığının unutulmaması gerekir. Çeşitli faktörlerin bireyde mevcut olması halinde LASIK gibi prosedürler sonrasında istenmeyen birçok olay gelişebilir. Bu faktörlerden bazıları şu şekilde özetlenebilir:

 • Yara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyen diyabet, lupus, HIV, romatoid artrit gibi rahatsızlıkların mevcut olması veya bu etkiye neden olabilecek ilaç kullanıyor olmak.
 • Gebelik ve emzirme sürecinde meydana gelen hormonal değişiklikler kaynaklı görme kusuru yaşamak.
 • Kornea kalınlığının ince olması: İnce korneaya yapılan müdahalelerde yüzeyinin yeniden şekillendirmek oldukça güçleşir. Çok ince yapıdaki kornealara prosedür uygulanırsa korneal ektazi adı verilen komplikasyona karşı oldukça dikkatli olunmalıdır.
 • Büyük göz bebeğine sahip olmak, göz çizdirme ameliyatı risklerine karşı yatkınlığı artıran bir diğer durumdur.
 • Kuru göz.
 • Kirpik diplerinin iltihaplanmasını ifade eden blefarit rahatsızlığının mevcut olması.

Çeşitli risk faktörlerine ek olarak lazer ile göz çizdirme ameliyatı sonrası oluşabilecek çeşitli yan etkiler konusunda da bilinçli olmakta fayda vardır. Bazı bireylerde genellikle geçici olsa da şu şekilde özetlenebilecek bazı yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • Gözde kuruluk veya içinde yabancı cisim varmış gibi hissedilmesi,
 • Puslu görme,
 • Gece araç sürme ile ilgili zorluk yaşanması,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Gözün beyaz kısmında ufak kanama odakları meydana gelmesi,
 • Ağrı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.