İnternetin tehlikeleri ve çocuklar

Dijital çağın dijital çocukları hızla büyüyor. Bizler ebeveyn olarak kendimize sınır koymakta güçlendiğimiz sosyal medyadan çocuklarımızı nasıl koruyacağız? Tatil dönemlerinde internet kullanım sınırı olmadan çocuklar geç saatlere kadar sosyal ağlarda yol alıyor.

Yol uzun, çıkmaz sokak ve tehlikeli. Aileler aman tatilde istediği kadar bakabilir. Tatil sonuçta dediğinizi duyar gibiyim. Oysa ki emanet baştan muhafaza edilmezse kaybolur. Tıpkı her sabah çiçeklere su verilmezse sonunda solacağı gibi elinizden kayıp gider. Son zamanlarda oyunlar üzerinden anne baba rolünü üstlenen, para ile çocukları ağlarına düşürüp her şeyi yaptırabiliyorlar. Özellikle görevlendirilmek üzere verilen oyunlar çok tehlikeli. Anne ve babalar olarak önce kendimize sonra evladımıza zaman ayırmayı, kitap okumayı, belgesel izlemeyi, birlikte biz olmayı öğretemezsek daha çok konuşur. Daha çok şikayet ederiz. Şikayete dönüşmeyen sınırlara ihtiyacımız var. Aile birliğimizin dirliğe dönüştürmeye, çocuklarımızı korumaya sınırları dairenin dışına taşırmamaya özen göstermeliyiz.

Çocuklarla zaman geçirmek, oyunlar oynamak ileride ergenlikte oluşacak sorunlara da engel olmaktadır. Ergenlik döneminde ailesiyle güzel vakit geçiren, anlaşılan çocuk bu dönemi daha sakin ve huzurlu atlatır. Tatilde internet kullanım zaman çizelgesi ile sınırlar konulmalıdır. Gün içinde yapılacakları planlanmalı, birlikte zaman geçirip, tatili fırsata dönüştürülmelidir. Günlük tutması iletişim becerilerini, kendini ifade etme olanağı tanır. Yeter ki çocuklara fırsat içindeki mucizenin kendisi olduğunu hissettirelim.

Çocuklarımızı zamanın tehlikeli virajlarından korumaya, biz olmaya ve bize ihtiyaçları var. Haydi o vakit oyuna:)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.