Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

İyi bir ruh hali için kakule

Kakule sadece kokusu ve tadı ile değil sağlığa faydalarıyla da 1001 gece masalları gibi dillere destan bir baharattır. Doğuya özgü bir mutfak baharatı olan Kakule çok yönlü iyileştirici güçleri genellikle Ayurveda ve eski Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Kakule baharatı,, beş metre yüksekliğe kadar büyüyebilen kakule çalılarının kapsüllerinden elde edilir. Genellikle iki türü vardır

Yeşil kakule: Çeşitliliğin anavatanı güney Hindistan, Sri Lanka, Tayland ve Irak'tır. Yeşil kakule artık Guatemala, Madagaskar ve Vietnam'da da yetiştirilmekte ve ihraç edilmektedir.

Siyah kakule: Baharat Çin'den geliyor ve şu anda esas olarak Nepal'de yetiştiriliyor.

Tadı güçlü bir şekilde tarçını andırır, bu nedenle çoğunlukla çay veya tatlılar için kullanılırlar. Zencefil ailesine ait olan bu bitki safran ve vanilya ile birlikte, dünyanın en pahalı baharatlarından biridir.

add-a-subheading-6.png

İşte bilim tarafından desteklenen sağlığa faydaları

Kakuledeki yüksek antioksidan içeriği daha düşük kan basıncına neden olmaktadır. Araştırmacılar ayrıca kakulenin idrar söktürücü etkileri nedeniyle kan basıncını düşürebileceğini, yani vücudunuzda, örneğin kalbinizin çevresinde biriken suyu çıkarmak için idrara çıkmayı teşvik edebileceğini de öne sürüyorlar.

Kakuledeki bileşikler bazı enzimleri aktivite ederek kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.


Kakulede bol miktarda bulunan antioksidanlar, hücreleri hasardan korur ve iltihabın oluşmasını engeller. Kakule, anti-enflamatuar etkisi sayesinde kronik hastalıklara karşı koruyabilir

Kakule binlerce yıldır sindirime yardımcı olmak için kullanılmıştır. Mide bulantısı ve kusmayı gidermek için genellikle diğer şifalı baharatlarla karıştırılır. Kakulenin mide problemlerini gidermek için en çok araştırılan özelliği, ülserleri iyileştirme potansiyelidir.

Kakule ağız kokusunu tedavi edebilir ve diş çürümelerini önleyebilir. Ağız kokusunu tedavi etmek ve ağız sağlığını iyileştirmek için kakule kullanmak asırlık bir çaredir. Bazı kültürlerde, yemekten sonra bütün kakule kabuklarını yiyerek nefesi tazelemek yaygındır. Kakulenin naneli taze bir nefese yol açmasının nedeni, yaygın ağız bakterileri ile savaşma yeteneği ile ilgili olabilir.

Kakule ayrıca ağız dışında antibakteriyel özelliklere sahiptir ve enfeksiyonları tedavi edebilir. Araştırmalar, kakule özlerinin ve uçucu yağların çeşitli yaygın bakteri türleri ile savaşan bileşiklere sahip olduğunu göstermiştir.

Kakuledeki bileşikler, ciğerlerinize hava akışını artırmaya ve nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aromaterapide kullanıldığında kakule, egzersiz sırasında vücudunuzun oksijen kullanma yeteneğini geliştiren canlandırıcı bir koku üretebilir. Kakulenin nefes almayı ve oksijen tüketimini iyileştirmesinin bir başka yolu da hava yollarını gevşetmektir. Bu, astımı tedavi ederken özellikle yardımcı olabilir. iltihaplı hava yollarının daralmasını önleyebilir ve nefes almayı iyileştirebilir.


Kakule özü, yüksek karaciğer enzimlerini, trigliseritleri ve kolesterol seviyelerini düşürebilir. Ayrıca karaciğer büyümesini ve ağırlığını önleyerek yağlı karaciğer hastalığı riskini azaltabilirler.

Kakule özünün anksiyete gibi endişeli davranışları rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bunun nedeni, kakulenin çok yüksek düzeyde antioksidan seviyesine sahip olmasıdır. Çünkü kandaki düşük antioksidan düzeylerinin kaygı ve diğer ruh hali bozukluklarına neden olmasıdır.

Kilo kaybı: 80 fazla kilolu ve obez prediyabetik kadın üzerinde yapılan bir araştırma, kakule ile hafif azalmış bel çevresi arasında bir ilişki bulunmuştur.

Sadece lezzetli bir tattan değil, aynı zamanda daha iyi sağlıktan da faydalanmak için Şifanın gücü için kendine bir adım at... Işıltınızla var olun...Sevgilerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar