Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

“Jamaika Biberi“ olarak da bilinen benzersiz kokusu ile kendini fark ettiren baharat: Yenibahar

Anavatanı Amerika'nın tropikal bölgeleri olan bu eşsiz baharat; tarçın, karanfil, kakule, karabiber, zencefil gibi pek çok baharatın çeşnisine sahip olduğundan “Allspice (Tüm baharatlar)” olarak adlandırılan egzotik bir baharattır.

Uçucu yağlar, tanenler, reçineler A vitamin, B-6 vitamini (piridoksin), riboflavin, niasin ve C vitaminini açısından zengin olan bu baharat 1812 yılında Rus askerleri tarafından savaş sırasında ayaklarını ısıtmak ve kokuyu almak için ayakkabıların içine kullanılmıştır.

“Jamaika Biberi“ olarak da bilinen benzersiz kokusu ile kendini hemen fark ettiren bir baharat olan yenibaharın faydaları:

add-a-subheading-8.png

Sindirime yardımcı olur

İçinde bulunan polifenol Eugenol sindirim enzimlerini uyararak hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsaklardaki gazı giderir, şişkinlik ve hazımsızlık problemlerini giderir, mide kramplarını hafifletir. Mide bulantısı ve ishal sorunlarına karşı iyileştirici etki gösterir.

Kan dolaşımını hızlandırır

İçeriğindeki potasyum, kan dolaşımını ve basıncını düzenlemede yardımcı olur. Damar sertliğini giderir.

İltihabı önleyici özelliklere sahiptir

Yenibaharın en önemli özelliği; iltihabı azaltma ve vücudun bazı bölgelerinde ağrıyı hafifletmesidir. Aktif bileşenleri sayesinde iltihapları ortadan kaldıran bu baharat aynı zamanda artrit, gut, kas ağrıları ve hatta hemoroide de iyi geliyor.

Antioksidan özelliği

Öjenol, kersetin, tanenler ve diğer kimyasal bileşiklerin varlığı bu baharatı çok güçlü bir antioksidan yapıyor. Yenibaharda mevcut olan yüksek C vitamini ve A vitamini de bir antioksidan olmasına katkıda bulunuyor.

Diş sağlığını güçlendirir

Yenibaharın anti-mikrobik, anti-bakteriyel ve anti-septik yönleri diş sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bakterilerle mücadele etme özelliğine sahip olması diş ve diş eti sağlığına katkı sağlıyor

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğindeki C vitamini soğuk algınlığı, nezle, bronşit ya da kuru öksürük gibi rahatsızlıklara karşı – iyileştirici ve canlandırıcı etki gösterir.

Hafızayı güçlendirir.

İçeriğindeki B6 vitamini, riboflavin beyin ve sinir sisteminin sağlığını korur, Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara karşı korur. Ruh halini iyileştirerek depresyon riskini azaltır.

Tatlıdan tuzluya dek geniş bir yelpazede kendisine kullanım alanı bulan bir baharat olan Yenibaharı denemediysen mutfağına ekleme zamanı belki de gelmiş olabilir.

Sadece lezzetli bir tattan değil, aynı zamanda daha iyi sağlıktan da faydalanmak için Şifanın gücü için kendine bir adım at... Işıltınızla var olun...Sevgilerimle

Senem Köse Bektaş

Holistik Beslenme Danışmanı /Theta Healing Uygulayıcısı Gıda Mühendisi/Yoga öğretmeni ve terapisti/ Nefes Koçu

Önceki ve Sonraki Yazılar