Kılıçdaroğlu'ndan 'aday olmayacağım' mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan 'aday olmayacağım' mesajı

CHP 38. Olağan Kurultay'ında konuşan mevcut Genel Başkan ve Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu; "İnşallah ben de bir sonraki kurultayda sizlerin arasında oturup yeni genel başkanı alkışlayacağım" sözleriyle tekrar aday olmayacağının mesajını verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), 38. Olağan Kurultay'ı Ankara Spor Salonu'nda başladı. Salona giriş yapanlar, olağan kurultayda CHP Genel Başkanlığı'na aday olan Özgür Özel ve hem mevcut genel başkan hem de genel başkanlığa aday, Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Olağan kurultayın gerçekleştiği salonda sahne karşısında, tribünlerin sağ tarafında Özgür Özel destekçileri ve sol tarafında Kemal Kılıçdaroğlu destekçileri yer alırken Divan Başkanlığı görevi, Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, salonu selamladıktan sonra Genel Başkan Adayı Özel ile tokalaştı.
İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ise Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı.

kilicdaroglu-40.jpg

"BİZ DEMOKRASİYİ İÇSELLEŞTİRMİŞ BİR PARTİYİZ"

Gerçekleşen kurultayın diğer partilerin kurultaylarına benzemediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu; konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu salonlarda olanlar da diğer partilerin lider veya üyelerine benzemez. Çünkü bu salonda 5'li çeteler, sarayın oligarkları, uyuşturucu baronları burada yok. Bu salonda mafya bozuntuları, harama ekmek doğrayanlar, rüşvet yiyenler yok, bundan sonra da olmayacaktır. Bizim kurultaylarımız her türlü düşüncenin özgürce sorgulandığı ve tartışıldığı kurultaylardır. Çünkü biz demokrasiyi içselleştirmiş bir partiyiz. Tartışmaları bir zaaf olarak değil, bir canlılık olarak gören gelenekten geliyoruz. Bu aynı zamanda aydınlanmanın güvencesi ve sürekliliğini gösterir."

whatsapp-image-2023-11-04-at-12-23-49-2.jpeg

"ANAYASA FİİLEN ASKIYA ALINMIŞTIR"

Her zaman Türkiye için mücadele ettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin içinde bulunduğu tabloyu 7 madde halinde şu şekilde özetledi:

"Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda anayasa fiilen askıya alınmıştır. Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti artık Türkiye'de işlememektedir.

Saray devleti, çoklu organ yetmezliğiyle karşı karşıyadır. Güçler ayrılığı ilkesi, tümüyle fiilen bitmiştir.

Yoksulluğu yaymak, derinleştirmek ve milyonları yardıma muhtaç hale getirmek, saray devletinin politikasına dönüşmüştür.

Türkiye fiilen yarı açık cezaevine döndürülmüş durumdadır. Gazeteciler, görevlerini yapamaz haldedirler. Bu kurultayımızda şu anda tutuklu olan Tolga Şardan’a, Can Atalay’a, Osman Kavala’ya, Selahattin Demirtaş’a, Tayfun Kahraman’a, Emine Mine Özerden’e, Yiğit Ali Ekmekçi’ye, Hakan Altınay’a ve Barış Pehlivan’a selam gönderiyoruz. Selam olsun size demokrasi kahramanları.

İktidarda kalmak için her türlü hile ve sahtekarlık, iktidarın meşru politikası haline gelmiştir.

Ülkenin dış politikası, fiilen iflas etmiştir. Bir kan denizine dönüşen Filistin'de bile Türkiye'nin sözü geçmemektedir. Bir zamanlar Ortadoğu'daki bütün sorunların çözüm adresi Türkiye'ydi. Türkiye, bu şansını yanlış dış politikalarla kaybetmiştir.

Yanlış dış politikaların bedeli olarak Türkiye para karşılığı bir sığınmacı deposuna dönüştürülmüştür. "

whatsapp-image-2023-11-04-at-12-23-50-1.jpeg

"BENİ ASIL ÜZEN SIRTIMDAKİ HANÇERLERDİ"

Konuşmasında genel seçimlere yönelik oluşturulan altılı masa ittifakına da değinen Kılıçdaroğlu, "Altı lider oturduk, bu tabloyu kısmen anlattım. Biz altı lider tarihin bize yüklediği sorumluluğun gereğini yapmak zorundaydık. Ülkeyi nasıl yöneteceğimizi oturduk konuştuk. Ortak mutabakat metni hazırladık. İş Cumhurbaşkanlığı adaylığının seçilmesine gelince hepinizin malumu olan masadan kalkmalar ve masaya dönmeler başladı. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Beni asıl üzen, sırtımdaki yük değildi, sırtımdaki hançerlerdi. Seçim bitti, kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişim söylemini dillendirenler uzun süre değişmeyenlerdi. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu" dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü;

"HALKIN YANINDA OLACAĞIZ"

"Bizim sağa kaydığımızı söyleyenlere sormak isterim, çöpten kağıt toplayanların yanına kim gitti? Sendikaların bile doğru dürüst sahip çıkmadığı taşeron işçilerin yanına kim gitti? Bu sağcılık mıdır solculuk mudur? Ne diyor Gazi Mustafa Kemal, 'Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir' Biz onlar için mücadele ettik. Hangi siyasal parti apartman görevlilerinin sorunlarıyla ilgilendi? Temel felsefe halklılaşmak. Halkın yanında olacağız.

"BU ÖRGÜT 100 YILLIKTIR, BU ÜLKENİN ÇİMENTOSUDUR"

Bay Kemal’in yol arkadaşı olmanız için başka partilerin CHP’yi dizayn etmesine izin vermeyeceksiniz. CHP’yi nasıl karıştırdıklarını çok iyi biliyorum. Bu örgüt 100 yıllıktır, bu ülkenin çimentosudur. Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak için vefalı olacaksın vefalı. Bay Kemal’in yol arkadaşı olacaksan Bay Kemal’i arkadan hançerlemeyeceksin.

"BİR SONRAKİ KURULTAYDA BEN DE YENİ GENEL BAŞKANI ALKIŞLAYACAĞIM"

13 Haziran 2023, yine grup toplantısı, 'Gemiyi limana sağlam götürmek kaptanın görevidir'. Benim CHP kültüründen aldığım en büyük derslerden birisi budur, bunu söyledim. Kurultaydan 20-25 gün sonra bir tüzük kurultayı yapacağım. Değişim nasıl olur bütün dünya bunu öğrenecek. Cinsiyet kotası getireceğim. Yüzde 50’ye var mısınız? Vekilliği 3 dönem ile sınırlayacağım. Artık her yerde ön seçim olacak. Genel sekreterlik makamını güçlendireceğiz. Parti müfettişliklerini yeniden inşa edeceğiz. Seçimlerde oyunu en çok artıran 5 ilin başkanı Parti Meclisi üyesi olacak. İnşallah ben de bir sonraki kurultayda sizlerin arasında oturup yeni genel başkanı alkışlayacağım."

whatsapp-image-2023-11-04-at-12-23-50-2.jpeg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.