Pınar Yeşiltay Sevim

Pınar Yeşiltay Sevim

MATEMATİKSEL BAKIŞ AÇISINI OYUNLA DESTEKLEME

Bazı yetenek ve becerilerin olması kişinin hayatının verimliliğini ve renkliliğini arttırırken bazı becerilerin olması hayata tutunabilmesi ve yaşamını idame etmesi için içinde bulunduğumuz yüzyılda gereklilik halini almıştır. Matematiksel beceriler de insanların günlük hayatlarının her kısmında kullandıkları beceriler içinde yer almaktadır. Nedenine dair pek çok araştırma yapılmakla birlikte matematiksel alandaki ülke olarak başarısızlığımızı ne yazık ki PİSA ve TIMSS gibi ulusal sınavlar da göstermektedir. Gelişmekte olan ülkeler ortalamasının çok altında yer alıyor olmaz sanırım durumun vahametine örnektir. Dolayısı ile okul çağındaki bir çok çocuğun korkulu rüyasının matematik ve sayısal dersler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısı ile bu çocuklar konu matematiksel bakış açısı olduğunda kaygılanmakta ve ön yargılı davranmaktadır.

Peki çocuklarımızın matematiğe ve matematik türevi olan derslere ön yargılı olmalarını nasıl önleriz diye düşünen öğretmen ve Tazof (Tüm Akıl Zeka Oyunları Federasyonu) eğitmeni Halil Süngü 3.sınıf okuturken matematik dersinde akıl ve zeka oyunlarının kolaylaştırıcı etkisi üzerine öğretmen görüşlerinin araştırıldığı bir çalışma yapmış ve ilginç sonuçlara ulaşmıştır.

1:Akıl zeka oyunları ile hızlı isabetli karar verip çok yönlü düşünebilme becerisi kazandırmak mümkündür.

2: Eğlenerek kalıcı öğrenme sağlanabilir. Eğlenceli olması dolayısı ile derse katılım ve ilgi artmakta, öğrenme gerçekleşmekte ve kalıcı olmaktadır.

3: Bilinenden bilinmeyene doğru aktif katılım ile öğrenme sağlanabilir.

4: Öğrendikleri bilgiyi farklı alanlarda kullanarak öğrencilere üst düzey düşünme becerileri kazanmadırmak mümkündür.

Siz de çocuğunuzun sayılsal düşünme becerilerini desteklemek ve geliştirmek isterseniz çeşitli akıl zeka oyunları, kutu oyunları ve kağıt kalem oyunları ile çocuğunuza destek olabilir, keyifli etkinliklerle gününüzü verimli hale getirebilirsiniz.

Matematiksel alanda destekleyebileceğiniz kutu oyunu önerilerim:

Mati10

İşlem Karesi

Kendoku

Sudoku

Çarpmaca

Mangala

Piramit Toplama

Kakuro

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.