"Suyun Öte Yanından Miras Gelenekler" kitabı yayınlandı

"Suyun Öte Yanından Miras Gelenekler" kitabı yayınlandı

Zihni Güçer ve Dr. Yalçın Güçer'in eseri, "Suyun Öte Yanından Miras Gelenekler" kitabı raflardan yerini aldı.

"Lozan Antlaşması ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen mübadillerden Yeşilburç köyü sakinlerinin, Serfice sancağına bağlı Grebene kazası, Krifçe köyünde başlayıp günümüze kadar yaşattığı zengin örf, adet ve geleneklerini bu kitapta teferruatı ile okuyacaksınız. Türkçe ve İngilizce dilinde hazırlanıp yayınlanan kitap raflardaki yerini aldı.

Bu gelenekler hem sosyal bağlarımızı güçlendirmiş hem de köyümüzün tarihini ve kimliğini şekillendirmiştir diyen kitabın yazarları Zihni Güçer ve Dr. Yalçın Güçer: “Bu örf, adet ve geleneklerin yanı sıra, köyümüzün geleneksel mutfağı da kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Köyümüzün her yemeği, içerisinde bir hikâye barındırır. Yemekler, özel günlerden günlük yaşama uzanan geniş bir yelpazede kendini gösterir ve bu yemeklerin tarifleri sadece bir tat değil, aynı zamanda kültürel mirasımızın da bir parçasıdır.

Bu gelenekler ve yemekler, yaşam mücadelesi, göç, evlilikler ve modernleşme gibi nedenlerle zamanla unutulmaya yüz tutmuştur. Oysaki geçmişimizin tadını, kokusunu ve hikayelerini yansıtan geleneksel yemeklerimiz ve onları yaşatan adetlerimiz, bizi biz yapan, bizi bir araya getiren ve kimliğimizi belirleyen önemli unsurlardır.

Bu kitap ile, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi hatırlatma, yaşatma ve gelecek nesillere aktarma hedefleriyle, köklerimizi koruyarak birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz amaçlanmıştır. Aynı zamanda geçmişimize ışık tutarak köyümüzün tarihini aydınlatıp canlandırırken köyümüzün özgün kimliğini koruma ve geleceğe taşıma hedeflenmiştir. Gelecek kuşaklara, köyümüzün derin köklerini ve birbirinden kıymetli geleneklerini aktarmak adına bu çabamız, gelecekteki nesillerimizin de köklerini tanımalarına ve kültürel mirasımızı sürdürmelerine yardımcı olacaktır” şeklinde konuştular.

Mübadil geleneklerinin unutulmaması için bu kitabı yazdıklarını belirten Dr. Yalçın Güçer: “Kitabımızın içeriğini Lozan Antlaşması'yla 1924 yılında Rumeli Serfice Sancağı’na bağlı Grebene Kazası Krifçe Köyü’nden (yeni adı Kivotos Köyü) mübadeleyle gelen ve Niğde Merkez’e bağlı Yeşilburç Köyü’ne yerleşen mübadillerin çocukları ve torunlarıyla, kültürün en önemli miras değerleri arasında bulunan gelenekleri babam Zihni Güçer ile birlikte ele aldık. Bir başka deyişle temelinde yokluk ve zor yaşam koşulları olan geleneklerimiz ve yemeklerimiz incelendiğinde, mübadelenin bıraktığı derin izler net olarak görülmektedir. Geleneklerimiz ve mübadil yemeklerimiz özelinde kültürel mirasımızın ilelebet var olması ve unutulmaması diliyorum” şeklinde konuştu.

Türkçe-İngilizce yayınlanan ve tamamı renkli basılan kitap 100 sayfa ve 350 TL den satışa çıktı.

miras-gelenekler-kapak.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.