Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

Yeni Bir Diriliş Yeniden Doğuşun Habercisi Olan İlkbaharın Elementi 'Ağaç'

İlkbaharın ilk ayına merhaba dediğimiz şu günlerde, doğa kıpırdanmaya, güneş kendini arada birde olsa göstermeye, toprak canlanmaya başladı. Gecelerin kısaldığı günlerin uzadığı bu mevsimde, baharın gelmesiyle beraber çiçekler yeniden tomurcuklanmaya, ağaçlar çiçeklenmeye tabiat ana yeşiliyle tüm renklere gebedir.

Yeni bir diriliş yeniden doğuşun habercisi olan İlkbaharın elementi ‘’Ağaç’’tır. Mitolojilerde de bolluk ve bereketin, doğurganlığın, yeniden doğuşun simgesi olan ağaç, Türk mitolojilerinde kayın ağacı Umay Ana ile birlikte gökyüzünden inmiştir. Dalları ve kökleri ile yeryüzü ve gökyüzünü birbirine bağlayan ağaç bilgeliğinde kadim sembollerindendir.

İlkbaharla birlikte ısınan hava insanın bedenine ruhuna zihnine aklınada yansır. Kıyafetlerimiz hafiflerken, sofralarımız meyve ve sebzelerle renklenmekte, kalbimiz çoşkuya neşeye heyecanlara kendini aralamaktadır. Dökülen yaprakların yerini ilkbaharla birlikte yeni yapraklara bırakması, bilinçaltımızında yeniden şekillenebileceğinin göstergesidir. Kalp çakramızla aynı renk olan ağaç elementinin rengi yeşildir. Kalbiyle akleden, kalbiyle gören, kalbiyle zihnini bir eden kişisel yolculuğun sevgiyle yürünebileceğini de gösterir.

Kıpır kıpır olan doğayı gözlemlediğimizde, vücudumuzun her atom parçasının her hücresinin her organında kıpırdadığı, duygularımızın kolaylıkla aktığı mevsim olan ilkbaharın temsil ettiği organlarımız Karaciğer, safra kesesi ve gözlerdir.

Karaciğer öfkenin ve ilkel duyguların yeridir. Safra kesesi keskinlik, suçlamak, mahkum etmek, ve kibri temsil eder. Gözler geçmişi, şimdiyi ve geleceği berrak bir şekilde görebilmeyi temsil eder. Tıpkı ağaç gibi, kökleri geçmişi, gövdesi şimdiyi ağaçları gelecektir.

21 Mart ile ilkbahara merhaba dediğimizde ağaç elementinin dengeleyecek kadim ilme dayanan bedemizdeki temsil eden organları, duyguları şifalandırmak için bir kaç minik ipucu ile devam edelim.

Beslenme için ipuçları

Tüm elementlerin ayrılmaz bir parçası olan ağacın köklerinin bağlı olduğu Toptak elementi İlkbahar mevsiminde en yüksek düzeydedir. Toprak elementini güçlendiren ekşi tatların beslenmede azaltılması, toprağı dengeler. Ancak tamamen beslenmeden çıkartılmamalıdır. Ağacın beslediği zamanı geldiğinde açığa çıkacak Ateş elementinin dengede olabilmesi için bir miktar acı ve sıcak besinler tüketilmelidir. Ağaç elementi hem doğada hem de bedende güçlenirken toprağa zarar vermemesi adına tatlı besinler arttırılmalıdır. Metal elementinin besinleri olan keskin tatları sahip olan gıdaların tüketimi artırılmalıdır, bu şekilde bu mevsimde doğası gereği artan ağaç elementini doğal olarak dengeye almış oluruz. Ağaç elementini besleyen su elementi için ise beslenmemizde tuzlu besinlere de bir miktar yer vermemiz gerekmektedir. Ağaç elementinin besinleri olan ekşi nemli ve ılık besinleride unutmayalım.

Karaciğer için detoks

Karaciğere iyi gelen besinlerin ortak özelliği antioksidan, E vitamini ve glutatyon depolarını artırıyor olmasıdır. Konusunda uzman kişilerle uygulanacak detoks programı sadece bedeninizi hafifletmez aynı zamanda ruhunuzuda hafifletecektir.

Farketmek, görmek, anlamak ve değişime adım atmak

Kendinde fark ettiğin her şey değişime giden yolda kapının anahtarıdır. Aralanan kapı geçişi sağlar. Seni öfkelendiren durumlar, kişiler yada olaylar nelerdir? Kendini yada bir başkasını sıkça suçlarmısın? Kendini kibrin içinde mahkum ettiğin anlar var mı? Hayatında görmeyi ret ettiğin neler var? Fark edip görmeyi kolaylaştıracak bu anahtar soruların yanıtlarını kalbinle cevaplamakla başlayabilirsin.

Bedenin sirkadiyen ritmine uygun bir yaşam

Düzeni seven Karaciğer meridyeni için saat uyku düzenimiz çok önemlidir. Karaciğer meridyenin aktif çalıştığı saatler gece 1 ile 3 arasıdır. Ve gözler karaciğerin aynasıdır, parıltısı tırnaklarınızdan kendini belli eder.

Safra kesesi meridyenin aktif çalıştığı saatler 23.00 ile 01.00 arasındadır. Bu durumda gece geç saatlere kadar oturuyor iseniz baharda bunu tekrar masaya yatırıp hayatınızda ufak bir değişiklik ile bu meridyenlerin dengede çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Doğayı takip eden bir ruh, bir beden, bir akıl ile doğal yaşamanın gücünü hissetmek için kendine bir şans vereceğin bir cümle bulabilmen umuduyla

Şifanın gücü için kendine bir adım at... Işıltınızla var olun...Sevgilerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar