Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

Çok Yorgunum

Evet sesinizi duyar gibiyim...Çok yorgunum...Ülke olarak yaşadığımız büyük felaketin ardından hissedilen, bazen dile getirilmeyen, bazen de dile getirilemeyen etrafımızda dönüp duran şey ‘’YORGUNLUK’’ Bu felaketi kimimiz yaşadı, sevdiklerini kaybetti, kendi canının sağ olmasına bile sevinemedi. Kimimiz uzaktaydık ama orada sevdiklerimiz vardı, onlar için hop oturup hop kalktık...Bir haber alabilmek güzel bir haber duyabilmek için saatlerce günlerce bekledik...Bazılarımızın belki hiç tanıdığı yoktu ama aynı acıyı kalplerimizde hissettik. Korktuk, umutlandık, endişelendik, ağladık, orada bir ‘’CAN’’ a umut olabilmek için tüm ülke bütün vatandaşlarımız tek yürek olduk tek yumruk olduk...Birlik ve beraberlik içinde acılarımızı sarmaya gayret ettik ediyoruz da...

Uyumak istemedik, yemek istemedik, konuşmak istemedik ya da daha fazla uyuku isteği açığa çıktı. Ancak her şeye rağmen nefes almaya devam ediyoruz...İşte böyle zor zamanlarda vücudumuzun bize uyarı olarak ilk gönderdiği sinyallerdendir ‘’Yorgunluk’’. Duygusal olarak yaşadığımız bitkinliğin ilk göstergesidir. Yataktan kalkmak istemeyiz, her zamankinden daha düşük bir enerji ile güne başlarız. Bu durum kronikleşmeden, normal hayatımızı işgal etmeden başa çıkabilmek için nacizane bir kaç öneri sunmak istiyorum.

İlk olarak istemesek de uyanır uyanmaz vücudumuzu hareket ettirmek, bir kaç dakika esneme hareketleri ile güne başlamak, vücudu titreterek sallanmak önce zihnimizi uyandıracak ve fiziksel ve ruhsal bedenimizde biriktirmiş olduğumuz kaygı korku öfke endişe gibi negatif duyguların atılmasında ilk basamak olacaktır.

Daha sonra pencerenizi açıp enerjinizin yenilenmesine, ruhunuzun genişlemesine niyet ederek derin derin nefes çalışmaları size büyük bir katkı sağlayacaktır.

Ve beslenme planınıza daha fazla C vitamini içeren besinler eklemek! Vücudumuz stresli zamanlarda C vitaminine daha çok ihtiyaç duyar. C vitamini vücudumuzun direncini arttırırken, psikolijimizi stabil tutar. Ayrıca; mutluluk hiisi veren, beynimizin önemli fonksiyonlarını yerine getirmekte görevli ve Serotonin gibi mutluluk hormunu olan Dopaminin dengede kalmasını sağlar. Travmalarda yaralanmalarda acıyı hafifleten, rahatlama hissini arttıran, doğal ağrı kesici özelliği olan Endorfin hormonun yeterli seviyede salgılanmasında da C vitamininin katkısı büyüktür.

Son olarak C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Vücudumuzda emiliminin daha fazla olması için gün içinde yeterli miktarda su içmekde katkı sağlayacaktır.

Vücut tarafından üretilmeyen bu vitamini hangi besinlerden alabilirsiniz?

C Vitamini Bulunan Meyveler

Siyah frenk üzümü, Domates, Kivi, Portakal, Çilek, Limon, Ananas, Mango, Greyfurt, Bezelye, Mandalina, Taze kuş burnu

C Vitamini Bulunan Sebzeler

Kırmızı ve yeşil biber, Brokoli, Maydanoz, Brüksel lahanası, Karnabahar, Yeşil dolmalık biber, Roka, Maydanoz, Marul gibi yeşillikler, Kuru soğan, Yer elması, Asma yaprağı

Beslenmem de tüm besinleri yeteri kadar aldığımı düşünüyorum takviye almalı mıyım sorusunun cevabını altını çizerek vermek isterim.

C vitamini de dahil olmak üzere tüm vitamin ve mineral takviyelerinin doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Güzel vatanımın güzel canları, yorgunluklarımızı gidermemizin en önemli ve en değerli püf noktası, önce kendimize sonra sevdiklerimize yakınlarımıza, tanımadıklarımıza ağaca, can dostlarımıza, toprağa, havaya, suya sevgiyle sarılmak...

Birbirimize her daim sevgiyle sarıldığımız saygıyla kucakladığımız an, şifa beden bulacak... Sevgilerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar