Pınar Yeşiltay Sevim

Pınar Yeşiltay Sevim

Doğal açık havada geçirilen zamanın bilişsel gelişime etkisi kanıtlandı

Okullar kapanıyor ve ebeveynlerin kafasında çocuklarını okul olmadığı zamanlarda nasıl ekranlardan uzak tutacakları ve bilişsel gelişimlerini destekleyeceklerine yönelik sorular dolaşıyor. Gelişimi desteklememin elbette türlü yolu mevcut ancak bu süreçte çocukların nefes almalarına ve sanata spora vakit ayırmalarına destek olmak gerekiyor.

Yapılan araştırmalar (nature.com / neuropsychopharmacolohy) bilişsel gelişimi spor faaliyetleri ve egzersizlerle desteklemenin önemini gösteriyor. Egzersizin bilişsel işlevi arttırdığı iyi bilinmekte ancak egzersizin yapıldığı ortamın da en az egzersizin kendisi kadar önemli olduğu unutulmamalı.

Doğal dış ortamlarda geçirilen zamanın, akut egzersizden kaynaklananlara benzer şekilde bilişte artışlara yol açtığı kinik da kanıtlanmıştır. Bu nedenle, hem egzersiz hem de doğaya maruz kalmanın faydaları, her iki faktör bir araya getirildiğinde beyin fonksiyonu üzerinde ilave bir etki olduğunu göstermektedir.

Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Akut egzersiz ile çevre arasındaki biliş üzerindeki etkileşim nedir? Bu soru, 30 katılımcının kısa iç ve dış mekan yürüyüşlerinden önce ve sonra tuhaf bir görev kullanarak bilişsel işlevi araştırmak için elektroensefalografi kullanarak araştırılmış. Sonuçlar, dışarıda 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından, genellikle dikkat ve çalışma belleğiyle ilişkilendirilen, olayla ilgili bir sinir tepkisi olan performansın arttığını ve genliğinde bir artış olduğunu gösteriyor. Kapalı ortamda 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra görülmeyen bir sonuç bu. Yani fiziksel egzersiz spor yapmak önemli ancak açık havada yapılan egzersizler kesinlikle bilişsel performans, dikkat ve odaklanma süreçlerini destekleme noktasında çok daha kıymetli.

Artan kentleşme ve buna bağlı olarak kapalı mekanlarda hareketsiz geçirilen sürenin artmasıyla birlikte, çocuklarda dikkat süresinde azalma, odaklanabilme becerisinde düşüş ve akademik performansta kayıp yaşandığını biliyoruz.

Yapılan araştırmanın da gösterdiği doğrultuda izin verin bu yaz çocuklarınız daha fazla açık havada vakit geçirsin, doğal ortamda bulunsun ve yeni bir eğitim öğretim yılına başlamadan önce egzersiz yaparak kendilerine yatırım yapsın. İnanın sürekli oturup soru çözmekten çok daha faydalı olacaktır.

resim1.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.