Erdal Özyıldız

Erdal Özyıldız

MECZUP

Sevgili canlar,

Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz ay hicri takvime göre Muharrem ayıdır.

Bu ay her yönüyle yüce ve kutsal bir aydır. Zalimle Mazlumun, Haklıyla haksızın,Güçlüyle zayıfın çetin imtihanlardan geçtiği ve yine yeryüzünde biten her canın taraf olma zamanıdır.

Peygamber efendimiz Muharrem ayını "Allah'ın ayı" olarak nitelendirmiştir. Bu ayda yapılacak ibadetlere ve tutulacak oruçlara işaret etmiş ve ashabına tavsiyelerde bulunmuştur. Peygamber efendimiz Muharrem ayının Aşure gününde ve bir gün öncesinde veya Aşure günü ve bir gün sonrasını oruçlu geçirilmesini tavsiye etmiştir.

Sevgili Canlar,

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da şehit edilmesinin üzerinden 1380. yıl geçti. 

Hazreti Hüseyin ve ehlibeytten 72 kişinin şehit düştüğü "Kerbela olayı", İslam dünyasında asırlardır Müslümanların dinmeyen ortak acılarından biri olarak yer tutuyor.Bu acılar ki bu kadar zaman geçmesine karşı aynı ilk günkü gibi diri kaldı.Bırak bir nebze hafiflemeyi her içtiğimiz bir damla soğuk suda aklımıza tekrar tekrar geldi.

Bugün tarih kerbelada 72 Allah dostu ehlibeytin savaşı kaybettiğini yazar çizer.Ama olayı bütünüyle incelendiğimizde o gün bu amansız mücadelenin verilmesi kıyamete kadar vicdanlı her insanoğlunun mazlumun yanında yer almasının sebebidir.

Kerbela hadisesinden çıkaracağımız en önemli ders, Kerbela'yı doğru anlayarak birliğimize ve dirliğimize sahip çıkmak, kardeşliğimizden asla taviz vermemek olmalıdır. Hazreti Hüseyin'in uğruna can verdiği adaleti, merhameti, vefayı, erdemi, izzet ve şerefi hayata hakim kılmaktır.

Yüz yıllardır güzümüze kadar süre gelen yezidler başta bizim gibi aziz ve şerefli Türk milletinin varlığından rahatsız olmaktadırlar.Allahın izniylede bizler o yezidi şeytanlara rahatsızlık vermeye devam edeceğiz.

Sevgili canlar,

Alemlere rehber olan Peygamberimizin ve Şahı merdan Hz.Ali efendimizin ailesine verilen bu eziyetler karşısında çoğumuz soğuk su içerken bile aklımıza o susuzluk çeken mübarek aile gelirde bir nebze üzülürüz.Bu sebeple bize kısmet olan su ne kadar üzülür o mübarek dudaklara kavuşamadığı için.

Yeryüzünün en büyük hasreti değilmidir bu hasret.Şehidler şehidi eylibeyte kim kavuşmak istemezki.

Son söz,

Eğer gerçekten kendinden geçip cezbeye düşmüş bir meczupsan, bana dokunmayan yılan çok yaşasın düşünce çizgisinde yaşamın hiç bir anında olamazsın.İşte bu sebepten en sevdiğim hayvan karıncadır.Zerre kadar su taşır ateşe yinede zalime karşı durur da saffını belli eder.

Vesselam

Erdal ÖZYILDIZ
                      

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.