Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

Yeni yılda 10 adımda vücudunu yenile

Yeni bir yıla başladık...Yeni aldığımız yada alışkanlıklarımızı değiştirme kararlarımız, hedeflerimiz, umutlarımız, başlangıçlarımız, vedalarımız, mutluluğumuz, hüzünlerimiz.....

Bedenimiz ruhumuz ve zihnimizi bir etmek, birlik içinde var edebilmek zinde olmanın, mutluluğun, neşenin, gençliğin, sağlığın, huzurun, yenilenmenin sırrı...

Yeni yılda 10 adımda bedenin ruhun ve zihninin bir etmek ve böylece vücudunu yenilmek için 10 adım sizlerle...

add-a-subheading-11.png

Erken kalkın

Her gün yeni bir gün ve ne kadar geç uyursanız uyuyun, yeni bir güne uyanmanın enerjisi ile güne erken başlamak tazelenmenin ilk adımı...Düzensiz uykunun sonucunda etkilenen kortizol hormonunun salınımı artar, kan şekeri seviyeleriniz yükselir ve bu da yağ depolanmasına neden olur.

Uyanır uyanmaz bir bardak limonlu ılık su için

Sabahları uyandığınız anda vücudunuza aldığınız ilk sıvı çok önemli! Vücudumuzun ihtiyacı olan çay yada kahve değil alkali bir su...Suyunuzu alklai yapabilmenin en kolay yol suya yarım limon suyu ilave etmektir. Detoks etkisi oluşturan limonlu su, vücudu her yönden yeniler. Olduğunuz yaştan daha genç görünmek, bağırsak problemlerini önlemek ve toksinlerden arınmak için limonlu suyu tüketebilirsiniz.

Basit nefes teknikleri ile sağlığınız için etkili bir adım atabilirsiniz

Nefes egzersizleri, vücudunuzun ihtiyacı olan oksijeni almasını sağlar. Böylece, bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Odaklanmanızı kolaylaştırarak hafızanızı güçlendirir. Doğru bir şekilde nefes almak, ideal kiloda kalmanıza yardımcı olur.

Basit egzersizler daha genç bir cilde ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Yaşlanma süreciniz gecikir.

Kahvaltınıza bol yeşillik ekleyin

Kahvaltıda yeşillikler de hem hazmın kolaylaşmasını hem de ekstra vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması için önemlidir. Sağlıklı parlak saçlar, hızlı bir metabolizma, güçlü antioksidan kaynağı olması sebebiyle kalp ve damar sağlığında, kanser hücreleri ile savaşmada, alzheimer demans gibi rahatsizlıkların önlenmesinde etkisi büyüktür.

Duygularınızı fark edin, durun, sakin olun

Yıllardır halının altına süpürdüğünüz, çekmecenin içinde sakladığınız o duygunuzu görmezden gelmek yerine fark edin, fark etmek için ‘’altın sorular’’ vereceğim size...

Beni yemeye iten faktör nedir ?

Şu an nasıl hissediyorum?

Ne gibi bir olay yaşadım? Bu beni nasıl hissettirdi?

Gerçekte şu an ihtiyacım olan ne?

Hangi duyguda yemek istiyorum? Bu duyguda yeme tercihin ne? Ve ne kadar yiyorum?

Bu sorulardan en az birini yeni yılda hayatınıza adapte etrmekle başlayabilirsin. Sana gelecek her cevap yeni farkındalıkları getirecek ve duygusal yeme bozukluğun var ise kolaylıkla duygularını tanımanı sağlayacaktır.

Kendini olduğun her halinle kabul etmek

Kendinizi olduğu gibi kabul etmek yerine sürekli eleştiriyor ve yargılıyorsan, beynin duygu ve stresi kontrol eden bölümü küçülebilir ve çalışması zorlaşır. Bu küçülme aynı zamanda beyin sapının stresi işleyen bölümünde de gerçekleşebilir. Bu bölgelerden gelen stres sinyalleri de, duygusal kontrol bölümünün işleyişini bozabilir. Böylece kendini kabullenememek hem direkt olarak duygusal kontrolü bozarken, hem de dolaylı yoldan, stresi arttırarak sağlığınızı kötü etkiler. Olduğun halinde tüm duygularını, davranışlarını, hatalarını, kabul et...Kabul ettiğin her şeyi değiştirmek ve dönüştürmek daha kolaydır.

Kızartmadan uzak durun

Oldukça lezzetli olan kızartmalar, içerisinde bulunan trans yağların damarları tıkayarak kalp krizine yol açmasıdır. Trans yağ oranı yüksek besinlerle beslenme, vücutta LDL (kötü kolestrol) ve HDL (iyi kolestrol) arasındaki dengeyi bozar. Dolayısıyla vücuttaki kötü kolestrol oranı artar. Ve sonucunda kalp ve damar rahatsızlıkları için önemli bir risk oluşturmaktadır.

Bitki çaylarından faydalanın

Ödem atmak veya midenizi rahatlatmak için aşırıya kaçmamak şartıyla bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Siyah çay veya kahve tüketmek yerine gerek kahvaltınızda gerekse gün içerisinde zencefil, nane, papatya, rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Ruhun ve bedenin için hareket

Yeni yılda kendin için alabileceğin en güzel kararlardan biri düzenli bir spor faaliyeti... Düzenli yapılan egzersiz kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlıyor, vücuda sağladığı yararlar yaşam kalitesini yükseltiyor, mmetabolizmanı hızlandırıyor, kalbi genç tutuyor ve insan ömrünü uzatıyor.

Yeni yılın mottosu ‘’Her gün yeni bir gündür’’

Her sabah uyandığın için ne kadar şanslı olduğunun farkına vardığında güne daha enerjik ve mutlu başlıyor insan. Unutma ki her gün yeni bir gün taze fikirler yeni ve yeniden başlamak için bir şans....

2023 yeniden doğuşların olacağı, ruhumuzun uyanacağı, sevginin, hoşgörünün kök salacağı, BİR olabilmeyi başardığımızda ulus olarak yükselip genişleyebileceğimiz bir yıl olacak...Önce kendinde bir olmak sonra birlikte BİR olabilmek için yazım herkese bire bütüne katkı olsun

Şifanın gücü için kendine bir adım at... Işıltınızla var olun...Sevgilerimle

Senem Köse Bektaş

Holistik Beslenme Danışmanı /Theta Healing Uygulayıcısı Gıda Mühendisi/Yoga öğretmeni ve terapisti/ Nefes Koçu

Önceki ve Sonraki Yazılar