Elif Topaloğlu

Elif Topaloğlu

Sadece Çocukların Değil, Yetişkinlerin De Kabusu: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Sevgili Medya Ege okurları,

Bu hafta çocuklarda duymaya alışkın olduğumuz ama yetişkinlerde de azımsanmayacak kadar sık görülen hiperaktivite ve dikkat eksikliğinden ve Refleksterapi ile tedavi süreçlerinden bahsedeceğim.

Hiperaktivite aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve istekleri erteleyememe belirtileriyle ortaya çıkan bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların dikkatleri çabuk dağılır, engellenmeye ve beklemeye tahammülleri yoktur. Sabırsızdırlar, kolay uyarılabilirler, çabuk kızar, hareketlenir ve kolay incinirler. Hiperaktivite çocuğun yaşamının her anını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur. Çocukların %5’nde görülür. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha fazla görülmektedir. Son 15-20 yılda yapılan araştırmalar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun genetik geçişi üzerine durulmuş ve bu çocukların 1.dereceden akrabalarında oran daha yüksek bulunmuştur.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin tedavi edilmesi çocuğun tüm hayatını değiştirebilir. Öyle ki, tedavi görmeyen çocukların yaşamı boyunca karşılaştıkları sıkıntılar daha fazladır. Bu sıkıntılar; özgüven azalması, kendilerinde olan kapasiteyi ortaya koyamama, ders başarısızlığı, okul ve öğretmen ilişkilerinin bozulması, anne, baba ve aile ile ilişkilerin bozulması, arkadaş ilişkilerinin bozulması, sosyal aktivitelerin kısıtlanması, davranış problemleri hatta madde kullanımına kadar varabilir. Hiperaktivite ve Dikkat eksikliği olan çocuklarda aileye düşen en büyük görev ve çocuğa yapılması gereken en özel ve büyük olumlu davranış biçimi onun kaliteli ve etkin bir tedavi programına girmesine yardımcı olmaktır.

ddbf3238-0fdb-4069-aaa6-aeb042e641dc.jpg

Refleksterapi ile dikkat eksikliği tedavisinde bedenin kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve bedende fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Vücudun her bölgesinin ayaklarda bulunan belirli bir noktaya karşılık geldiği ve bunlara uygulayacağınız basınçlarla tüm vücudu gevşetip dengeleyebileceğiniz ve hatta bir dizi rahatsızlığın sağaltımına yardımcı olabileceğiniz teorisinden yola çıkar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda Refleksterapi çalışması çocuklarda ve yetişkinlerde zihni aktifleştirir hafızayı kuvvetlendirir. Beynin işleyiş hızının düzenlenmesi, ön beyin çalışma sisteminin düzenlenip geliştirilmesi gibi temel bir amaç etrafında toplanır. Temel bölge sol ayakta başparmağının belli üniteleri, belli kısımlarıdır. Beynin sempatik bölgesi daha çok hızlı çalıştığına dair hipotezler vardır. Bunun için bu hipoteze dair yapılan çalışmalarda beynin o bölgesinin sol ayaktan yapıldığı yani parasempatik dediğimiz bölgeden yapıldığı takdirde daha yavaş tempoda çalışmasını düzenleyerek çalışmalarını sağlamaktır.

Meslek hayatım boyunca sayısız Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite vakası ile karşılaştım. Tahmin ettiğiniz gibi hastalarımın çoğu çocuklardan oluşuyor fakat özellikle Dikkat Eksikliği için başvuran yetişkinlerin sayısı azımsanmayacak ölçüde fazla. Refleksterapi ile çok daha zinde, dikkatli, dingin ve dengeli oldukları ile ilgili geri bildirimde bulunuyorlar.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.